logo

Tietoa seurakunnasta

Seurakuntaneuvosto ja johtokunnat

Seurakuntaneuvoston tärkeimpiä tehtäviä on johtaa seurakunnan toimintaa ja päättää siihen osoitettujen määrärahojen käytöstä.  Seurakuntaneuvosto valitaan vaaleilla neljän vuoden välein. Seurakuntavaalit järjestettiin marraskuussa 2018, ja seuraavan kerran ne järjestetään syksyllä 2022. Vaalitulos (seurakuntaneuvosto) löytyy täältä.

Seurakuntaneuvoston kokoukset keväällä 2019:
Ti 15.1.
Ti 12.2.
Ti 12.3.
Ti 9.4.

Seurakuntaneuvosto 2019-2022

Kirkkoherra
Pontus Salmi, pj.
pontus.salmi@evl.fi
Katariina Airas
katariina.airas@gmail.com
Jukka Hanni
jukka.hanni@pp.inet.fi
     
Anu Harjumaaskola
anu.harjumaaskola@
gmail.com
Irmeli Hoffren
irmeli.hoffren@pp.inet.fi
Juha Jokinen
     
Marja Järvinen
jarvimar@hotmail.com
Ritva Kilpirinne
ritvakilpirinne@gmail.com
Pekka Laukkarinen
pekka@laukkarinen.net
     
Tero Massa
tero.massa@gmail.com
Juhani Pessala
juhani.pessala@gmail.com
Liisa Pitkänen
liisa.pitkanen1@gmail.com
     
Marja Sainio
marja.sainio@luukku.com
Anna Talvitie
anna.talvitie@icloud.com
Minna Tuominen
minna.tuominen@evl.fi
   
Terttu Turkki
terttu.turkki@pp.inet.fi
Timo Ågren, varapj
timo.agren@icloud.com


Seurakuntaneuvoston pöytäkirjat:

  • Porvoon suomalaisen seurakunnan seurakuntaneuvoston viimeisin esityslista ja pöytäkirjat
  • Borgå svenska domkyrkoförsamlingin seurakuntaneuvoston viimeisin esityslista ja pöytäkirjat
  • Yhteisen kirkkoneuvoston sekä yhteisen kirkkovaltuuston viimeisimmät esityslistat ja pöytäkirjat

ovat luettavissa täällä: Pöytäkirjat ja esityslistat

Johtokunnat:

Kasvatuksen johtokunta
Riitta Mustonen, varalla Anna Talvitie
Timo Ågren,
varalla Pekka Laukkarinen
Timo Aho,
varalla Sami Sinkko
Anu Berg,
varalla Heljä Pulli
Liisa Pitkänen, 
varalla Päivi Ollila
Eila Kohonen, 
varalla Juha Jokinen
Toivo Hämäläinen,
varalla Leena Sorjonen

Palvelun johtokunta
Mikko Reijonen, varalla Tero Massa
Sanna Äyräväinen,
varalla Leena Sorjonen
Teijo Hautamäki,
varalla Hannu Ahola
Marja Sainio, 
varalla Tiina Sundqvist
Teemu Liikala,
varalla Jussi Silventoinen
Irmeli Hoffren, varalla Kirsti Nuotio
Roosa Korhonen, varalla Heli Bergholm

Jumalanpalveluksen ja musiikin johtokunta
Minna Tuominen, varalla Katariina Airas
Pekka Laukkarinen
, varalla Teijo Hautamäki
Auni Tamminen,
varalla Tero Massa
Terttu Turkki,
varalla Piia-Maria Aho
Keij Thesslund, 
varalla Sari Glad
Soili Koskelainen,
varalla Antti Vartiainen
Tuomas Jakovesi,
varalla Silja Collanus

 


 

 

sivun alkuun